Сміхотерапія – природні ліки без побічних дій

31 бер.
2018
Сміхотерапія – природні ліки без побічних дій

Лікар-психіатр, психотерапевт, медичний психолог та доцент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С. М. Савенка Ольга Юрценюк розповіла «Погляду» про гелотологію, науку, яка вивчає вплив сміху на організм людини.

Безтурботний сміх позитивно впливає на всі фізіологічні процеси. Всього 5 хвилин сміху заміняють 40 хвилин відпочинку, розслабляючи 80 груп м’язів.

– Тому, якщо у вас немає часу на аутогенне тренування або повний релакс, влаштуйте собі сеанс сміхотерапії, – радить О. Юрценюк. – Чому б не використати ці природні ліки, які не мають побічних дій?

Всі люди на землі здатні усміхатися і сміятися. І, з’ясовується, цьому процесу ми вчимося так само, як вмінню розмовляти.

Перші 4-8 тижнів життя навчають усмішці малюка очі матері. У віці 2-3 місяців дитина починає ще й сміятися. До 6 років дитина усміхається і сміється приблизно по 300 разів на день і сміх її звучить весело і безтурботно. У міру дорослішання, пристосовуючись до поведінки оточуючих, людина поступово обмежує число усмішок приблизно до 15 в день.

Американський невролог Ульям Фрай розглядав сміх як особливий спосіб дихання, при якому вдих подовжується, а видих, навпаки, коротшає, але його інтенсивність така, що легені здатні повністю звільнитися від повітря.

При цьому в організмі відбувається справжнісінька біохімічна буря. Річ у тім, що сміх сприяє зниженню рівня гормонів стресу – кортизону і адреналіну – і виділенню ендорфінів, які здатні притупляти фізичну і душевну біль, викликаючи почуття задоволення.

Крім того, сміх сприяє очищенню верхніх дихальних шляхів і покращує циркуляцію крові в організмі. Тому «порція сміху» рівносильна прогулянці по лісу або кисневому коктейлю. Однак на цьому позитивна дія цілющого реготу не закінчується.

При сміху, як і при заняттях фізичними вправами, частішає серцебиття, знижується рівень холестерину в крові, а залози внутрішньої секреції виробляють речовини, що знімають головний біль.

На думку гелотологів, одну хвилину сміхотерапії можна прирівняти до 25 хвилин занять фітнесом. Це чудовий варіант для тих, кому фізична активність недоступна з тієї чи іншої причини.

Вперше кафедра гелотології, де сміхотерапія використовувалася для лікування, була організована в 70-ті роки ХХ століття в Університеті Лос-Анджелеса.

В даний час виділяють три напрямки гелотології:11

Класична сміхотерапія – проведення психологом індивідуальних або групових занять, на яких люди сміються (розповідають анекдоти, курйозні випадки, слухають регіт, дивляться комедії).

Медична клоунада – вистави медичних працівників перед пацієнтами лікарень.

Йога сміху, розроблена індійськими медиками, вона навчає людину сміятися легко і невимушено, природно і часто.

Лікування сміхом набуває все більшого поширення. Зокрема, в деяких країнах сміхотерапію успішно застосовують при сексуальних розладах та реабілітації жертв зґвалтування. На думку медиків, сміх і жарти особливо позитивно впливають на людей, які страждають захворюваннями, пов’язаними з постійними больовими відчуттями. При цьому сміх поліпшує загальний стан організму, полегшує лікування.

Для розвитку почуття гумору і сміху ви можете використовувати наступні принципи сміхотерапії:

 • Намагайтеся частіше знаходити в житті смішні моменти. Адже навіть імітуючи сміх, ми приводимо в рух свою діафрагму і цей м’язовий орган починає скорочуватися, як при справжньому сміху. І так непомітно ми вже насправді починаємо реготати.                               
                                                                
 • Заведіть «досьє» смішних думок і курйозних випадків. У цей свій гумористичний зошит можна записувати карколомні сміховинні історії з повсякденного життя. Якщо спеціально поставити мету – фіксувати все смішне, таких моментів набереться дуже багато. Поки думка не покинула голову, краще її зафіксувати на папері. Можна записати, наприклад, таке: «Ніколи не відкладайте на завтра те, що можна відкласти до наступного тижня».
                                                                image  
 • Намагайтеся частіше дивитися комедії, згадувати анекдоти, не пропускати в пресі, на радіо і телебаченні гумористичних передач. А в дні урочистостей не ліпше замість шаблонних поздоровлень і побажань підготувати гумористичні? Пам’ятайте, що в наш невизначено-складний час без жартів довго і повноцінно не проживеш. День, протягом якого ви жодного разу не засміялися, можете вважати втраченим.
                                                                                                                                                 
 • Не втрачайте здатності жартувати навіть у критичних ситуаціях. Гумор допоможе пом’якшити найжорстокіші удари долі. І якщо ми знайдемо в собі сили усміхнутися, як би важко нам не було, то легше подолаємо будь-які труднощі і гідно вийдемо зі складного становища.
                                                                                                                                                 
 • Намагайтеся частіше спілкуватися з веселунами і життєрадісними людьми. Вони швидко підкуповують і заражають своєю веселістю.

Джерело: Погляд

 Читайте також:

І настрій, і здоров'я: як заняття спортом покращують життя
10 корисних Instagram-профілів про спорт та фітнес