Спорт робить людей щасливими

14 квіт.
2018
Спорт робить людей щасливими

Відомо, що фізична активність знижує виразність депресії та тривожності, тому що рухливий спосіб життя може запобігти розвитку порушення психічного здоров'я.

Однак до сих пір мало було відомо про вплив фізичних вправ на виникнення позитивного психологічного настрою та появи відчуття щастя і задоволення. В ході нового дослідження вчені з Мічиганського університету (США) під керівництвом доктора Вейюна Чен (Weiyun Chen) оцінювали, чи поліпшує спорт психічний стан так само, як зменшує несприятливі прояви. Результати роботи опубліковані онлайн в журналі «Journal of Happiness Studies»..

 

 

Поєднання активності і щастя

В ході даної роботи дослідники вивчили, які види фізичної активності асоціюються з появою сприйняття щастя і яка група населення може рекомендувати такі заняття. Спеціалісти проаналізували 23 роботи, в яких вивчався взаємозв'язок щастя і фізичної активності з втягненням учасників усіх вікових груп і обох статей. В 15-ти з них вчені отримали доказ наявності прямого або опосередкованого зв'язку між психічним станом і рухом способу життя. В інших 8-ми дослідженнях результати були суперечливими.

Результати обсерваційних досліджень

Так, в обсерваційних дослідженнях вчені прийшли до висновку, що порівняно з неактивними людьми малоактивні учасники були на 20% щасливішими, помірно активні - на 29%, а дуже активні - на 52%. В декількох роботах оцінювався взаємозв'язок між відчуттям щастя та фізичною активністю у підлітків. В одній з них автори довели, що у молодих людей, які регулярно займаються спортом не рідше 1 раз на тиждень і не мають зайвої маси тіла, вірогідність почувати себе щасливими склала 1,4 в порівнянні з неактивними однолітками. У підростків з більшою масою тіла ця вірогідність дорівнювала 1,5. В іншій праці дослідники дійшли висновку, що підлітки, що займаються спортом не менше 2 разів на тиждень, почували себе більш щасливими, ніж ті, хто виконував фізичні вправи рідше.

У трьох дослідженнях учені розглянули питання взаємозв'язку спорту та щастя у людей похилого віку. Вони визначили, що чим більше часу учасники присвятили виконанню вправ, тим більше щасливими вони себе почували. У той же час дослідники відзначили, що на відчуття щастя  величезний вплив має стан здоров'я та соціальної активності.

Результати інтервенційних досліджень

В ході інтервенційних досліджень вчені оцінили вплив на психологічне благополуччя аеробних фізичних вправ, заняття спортом на шкільних уроках, а також розминки, спрямованих на поліпшення розтягування і відчуття рівноваги. Всі учасники займалися спортом 1-5 разів на тиждень, тривалість одного заняття становила 30-75 хв. Тільки в половині робіт дослідникам вдалося знайти докази наявності взаємозв'язку між щастям і фізичною активністю.

Обмеження роботи та висновки

Оцінюючи результати всіх досліджень, вчені зазначили, що частота та інтенсивність заняттям спортом є важливим фактором, що визначає наявність вивченого взаємозв'язку. Однак найбільш важливим висновком, на думку дослідників, став доказ того, що навіть невелика зміна рівня фізичної активності впливає на відчуття щастя. Основним обмеженням даної роботи є те, що всі аналізовані дослідження були опубліковані в рецензованих англомовних виданнях, що може сприяти переоцінці позитивного впливу спорту на рівень щастя.

Джерело: Український медичний часопис

Читайте також:
Як перемогти власну лінь і подружитися з фітнесом?
Чи легко бути худим?