Що таке перетренованість і як з нею боротися

02 лип.
2018
Що таке перетренованість і як з нею боротися

Немає сили і бажання йти на тренування? Пара підходів, і немов вичавлений лимон?

Вітаємо: у тебе все ознаки перетренованості.

     Що це таке?

Не новина, що для досягнення високих результатів потрібно постійно перевершувати себе. Тобто виходити із зони комфорту, проводити важкі тренування і доводити себе до втоми. Натомість отримуєш адаптацію організму до навантажень і зростання фізичної форми.

Проте, адаптація відбувається тільки тоді, коли тренування закінчене і ти даєш організму можливість відновитися. Чим сильніше тренуєшся і чим більше навантаження отримує тіло, тим більший потенціал для адаптації.

Звучить непогано, чи не так? Але, якщо будеш "заганяти" організм занадто далеко, то отримаєш перетренованість. Це точка, в якій на відновлення і адаптацію людині необхідно витратити так багато часу, після якого весь досягнутий результат буде втрачено. Наприклад, витривалість. Без постійних тренувань вона падає дуже швидко.

Повинен бути баланс між навантаженням і часом, який необхідний на відновлення після неї. Бо робота в стані постійної втоми багато користі не принесе. З такою з самого початку тренування вже будеш овочем. Сенс тоді так займатися?

Як знайти цей баланс? Як розпізнати симптоми перетренованості? Межі навантаження

Ідеальна ситуація, коли тренуєшся стільки, щоб мати можливість максимально ефективно відновитися, не втрачаючи спортивної форми. Таким чином, зможеш знову повернутися до тренувань і повторно розширити свої межі. Оптимальний рівень втоми передбачає короткі періоди відновлення.

Якщо заганяєш себе в стан перетренованості, то, ймовірно, буде потрібно 2-3 тижні відпочинку - щоб знову повернутися до повноцінних тренувань. Але щоб визначити для себе межі навантаження будуть потрібні місяці або навіть роки занять і постійний самоконтроль. Люди, які відчувають справжні симптоми перетренованості, швидше за все, страждають серйозними захворюваннями, на зразок хронічної втоми або залізистої лихоманки.

Але кожен спортсмен і тренер повинен розуміти, як далеко він зможе зайти в процесі підвищення навантаження. При цьому, немає чіткої відповіді на це питання, який залежить від відновлювальних здібностей спортсмена, попереднього досвіду і рівня втоми перед початком циклу тренувань. Але існують деякі популярні методики визначення порогу втоми.

     Пульсометр

59cca01d990683b0de640017fe3596f3 29.06.18 1

Якщо займаєшся на підвищення потужності / витривалості організму з використанням вимірювачів, то стеж за тим, щоб ЧСС ближче до кінця тренування знизилася максимум на 5% при збереженні такого ж рівня напруги, який був на початку заняття.

При тренуваннях з контролем ЧСС можеш помітити, як при підвищенні втоми стає важче підтримувати високий рівень серцевих скорочень. Як тільки побачиш протягом декількох днів, що тобі стало важко потрапляти в потрібну зону пульсу, то пора відпочивати. Якщо після періоду відновлення так і не побачив зростання продуктивності, значить отримував недостатньо навантаження.

     Симптоми перетренованості

Одним з перших ознак того, що зайшов надто далеко, є втрата мотивації. Досвідчені тренера в першу чергу просять своїх підопічних повідомляти про такі явища. Якщо втратив бажання йти в тренажерку, то тут і до ворожки не ходи: потрібно відпочити розумово і фізично. Часто процес супроводжується дратівливістю.

А ще ознаками перетренованості є передчасна втома і проблеми зі сном.

Якщо виявив, що отримав перетренованість, то відпочивай. Але: замість лежання на дивані зосередься на достатньому сні, здоровому харчуванні і відновлювальних тренуваннях малої інтенсивності. Це дозволить зберегти активність, поки організм не "видужає". Роби це, поки не повернеться мотивація і енергетичний рівень.

     Як уникнути перетренованості

Щоб уникнути перетренованості необхідно правильно вбудувати період відновлення в свій тренувальний план. Періодизація дозволяє спланувати навантаження і відпочинок для досягнення максимальних результатів. Головне правило - часто і потроху. Короткі часті блоки відновлення дозволять відновитися без втрати форми.

Якщо періоди відпочинку великі, то ти звичайно ж зможеш відновитися, але деякі результати твоєї спортивної праці зникнуть. Кожен тренувальний блок повинен бути важче попереднього. Так підтримується один з головних принципів тренування - збільшення навантаження. Для запобігання перетренованості важливо враховувати фактори поза спортом: сімейні, робочі та соціальні фактори.

Наприклад: для середньостатистичного чоловіка з сім'єю і роботою з 9 до 18 хорошим режимом будуть тренування з днями відновлення в понеділок і п'ятницю.

Сконцентруйся на коротких і більш інтенсивних тренуваннях протягом тижня, коли час обмежений. А у вихідні роби триваліші заняття на витривалість.

Джерело: КОНТРАКТИ.ua

Читайте також:
Спорт робить людей щасливими
Як правильно пити воду, щоб худнути і залишатися здоровим