Чи підвищують заняття спортом інтелект?

10 лип.
2018
Чи підвищують заняття спортом інтелект?

Чи можна, займаючись спортом, «прокачати» не тільки тіло, а й інтелектуальні здібності?

Цим питанням задалася відома наукова журналістка Ася Казанцева, автор науково-популярних книг «Хто б міг подумати! Як мозок змушує нас робити дурниці» і «В інтернеті хтось неправий! Наукові дослідження спірних питань» в своїй недавній лекції у Львові на тему «Як спорт впливає на мозок».

Хороші новини: рух дійсно позитивно впливає на наш інтелект і когнітивні здібності, навіть разове тренування покращує увагу і робочу пам'ять. Ці висновки вчені зробили на основі декількох процесів, які відбуваються в нашому організмі під час занять спортом:

1. Приплив крові в мозок під час фізичних вправ. Вченими було доведено, що чим більше ти займаєшся спортом, тим більше крові приливає в сонну артерію, а з неї в мозок. Але тут важливо знати, що під час тренування настає такий момент, коли інтенсивний приплив крові починає знижуватися, тому що вона починає більше надходити не в мозок, а до шкіри голови, щоб забезпечити відведення тепла. Якщо при цьому продовжити займатися з тією ж інтенсивністю, то можна втратити свідомість. Щоб не дійти до такого стану, слід тренуватися з навантаженням приблизно 60% від максимального пульсу (максимальний пульс вираховується за формулою 220 мінус вік), але точно не більше 80%. З цього можна зробити висновок, що не варто працювати в спортзалі або на біговій доріжці на знос, а важливо зберігати прийнятний для себе темп і навантаження.

2. Зростання кількості судин у мозку при постійних заняттях спортом. Це також позитивно позначається на кровопостачанні мозку і поліпшення когнітивних здібностей в результаті.

3. Збільшення обсягу сірої і білої речовини в мозку внаслідок регулярних тренувань. Причому цей ефект спостерігається переважно при кардіотренуваннях, ніж при силових навантаженнях.

4. Синтез молекули BDNF. Молекула BDNF, яка виробляється в мозку під час фізичних вправ, сприяє утворенню нових нейронів, зростання дендритів, що вкрай корисно для пам'яті і здібності до навчання.

5. Здатність мозку до нейропластичності. Нейропластічність - можливість мозку змінювати свої синаптичні зв'язки, що допомагає продуктивному навчанню.

З усієї цієї корисної наукової інформації можна зробити кілька прикладних висновків:

  • не обов'язково гнатися за рекордами на тренуваннях, а важливо дотримуватися прийнятне для тебе навантаження
  • тренування на витривалість (кардіо) - найбільш корисні для інтелекту
  • благотворний ефект від занять спортом швидко втрачається, якщо перестати займатися регулярно
  • дуже маленька фізична активність принципово краще, ніж її відсутність, тому навіть в дрібницях влаштовуй собі навантаження, наприклад, йди пішки, а не викликай таксі
  • чим ти стаєш старшим, тим важливіше зберігати щоденну фізичну активність, щоб не мати проблем з увагою і робочою пам'яттю

Джерело: Cosmopolitan

Читайте також:
Розумні устілки Safety від Zhor Tech – фітнес трекери нового покоління
7 простих способів мотивувати себе на заняття спортом