Матвій Бідний: Кваліфікація тренерів фітнес-індустрії

12 черв.
2018
Матвій Бідний: Кваліфікація тренерів фітнес-індустрії

Питання кваліфікації тренерів фітнес-індустрії є надважливим.

Кваліфікований фахівець в будь-якій галузі має відповідати двом вимогам: 1. Мати базову фахову підготовку – це те підґрунтя та фундамент, що дозволяє свідомо та системно реалізовувати вимоги ринку. 2. Невпинно підвищувати свою кваліфікацію протягом всього періоду професійної діяльності. В такому випадку дуже важливий пункт 3. Досвід набуває особливо великої цінності, а в правильно створених ринкових умовах – і вартості.

Тут доречно згадати слова видатного В. Лобановського - «Тренер повинен вчитися все життя. Якщо зачерствів, перестав вчитися - значить, перестав бути тренером».

І хоча метр мав на увазі спорт вищих досягнень, те, що ми називаємо сьогодні фітнес-індустрією, а по суті – оздоровчою руховою активністю – в будь-яких своїх проявах висуває не менш жорсткі вимоги до кваліфікації, навичок та досвіду профільних фахівців.

Якщо спортивний тренер працює із більш-менш однорідним за фізичними та психологічними показниками контингентом, то фітнес-тренер має справу переважно з людьми середнього та нижчого рівня здоров’я, із великою кількістю протипоказань, різним рівнем мотивації та своїм, часто хибним, або навіть небезпечним, баченням шляхів досягнення  цілей свого тренувального процесу.

Я часто кажу, що шарлатан в формі тренера – не менш небезпечний, ніж шарлатан в лікарському халаті. Принципову позицію щодо відповідальності суб’єктів, що надають послуги із рухової активності я займаю із часів, коли сам працював в цій галузі: спочатку звичайним інструктором, потім персональним тренером, а потім – і керівником одного з найбільших столичних фітнес-клубів. На власні очі я бачив багато прикладів того, до чого може призвести невігластво тренерів. Гарним показником є той факт, що в цій думці ми солідарні із багатьма власниками та керівниками фітнес-клубів. Вони розуміють: клієнт, що втратив здоров’я внаслідок помилок тренера не тільки сам ніколи не повернеться до клубу, а ще й переконає людей із свого оточення ніколи не починати тренування! Індустрія зацікавлена в підвищенні рівня експертності персональних тренерів.

Поширення тренду здорового способу життя, що ми спостерігаємо, більшою мірою завдяки соціальним мережам, має дві сторони. Безумовно, це дуже позитивна тенденція, що сприяє залученню дуже великої кількості людей, особливо молоді, до підвищення рівня власної фізичної культури! З іншого боку – це сприяє стрімкій комерціалізації, що в умовах відсутності регулювання та відповідальності, призводить до того, що найуспішнішим виявляється той, хто зможе зробити собі яскравішу рекламу та продати себе найдорожче. На жаль, далеко не завжди такі шоумени та трендсеттери мають навіть базові знання в тій царині, де прагнуть заробляти.

Вихід із цієї складної ситуації можливий лише за умови злагоджених дій зацікавленої громадськості та державної влади. Громадськість має напрацювати модель функціонування, де знайдеться місце кожному – і тому, хто вміє продавати і тому, хто вміє тренувати. А держава – створити умови для функціонування такої моделі, зробивши її економічно привабливою, доступною, забезпечити умови для навчання та підвищення кваліфікації кадрів та встановити відповідальність тренерів та закладів, де вони працюють, за збереження людського здоров’я, що було їм довірено.

 

МАТВІЙ БІДНИЙ

Директор департаменту фізичної культури та неолімпійських видів спорту при Мiнiстерстві молоді та спорту України