Нінель Носуленко: Аналіз ринку фітнес-послуг України

12 черв.
2018
Нінель Носуленко: Аналіз ринку фітнес-послуг України

Відразу хочу зробити деякі застереження для шановних читачів поважного видавництва, які, можливо, будуть не згодні з деякими аспектами, зазначеними в даному матеріалі. Всі думки, викладені нижче - моя незалежна експертна думка, на яку я маю право як професіонал, що працює в сфері фітнесу від його зародження в Україні. Я не хочу оцінювати чийсь внесок як позитивний або негативний. У фітнесі «високих досягнень» немає байдужих і випадкових людей. Я просто розглядаю розвиток фітнесу в нашій країні як явище, яке представляє сьогодні велику бізнес-індустрію і безпосередньо впливає на здоров'я населення країни.

Життя і здоров'я завжди вимагають поліпшення досягнутого.

Припустимо, Ви – молода і повна сил людина (хлопець або дівчина), яка бажає зробити свою кар'єру в фітнесі. Швидше за все, Ви – представник якогось виду спорту і прийшов час залишити спортивну кар'єру. Можливо за Вашими плечима хореографічне училище? Можливо, Ви просто любите фітнес. Вас вражають красиві фігури тренерів і їх успішність, яку вони демонструють в соціальних мережах. Ви хочете дарувати радість і здоров'я людям так само, як це роблять харизматичні і яскраві презентери на різних конвенціях?

Впиватися фантазіями на тему: «Хто Ви?» можна довго. Хотілося б вірити в те, що Ви – потенційний і, грамотний (в майбутньому) фітнес-тренер. Головне питання в іншому: «Куди піти вчитися фітнесу, щоб стати успішним і затребуваним тренером?».

Перший помічник – інтернет – видасть за запитом величезний обсяг інформації, розібратися в якій досить складно. Особливо людині, яка зустрічається з нею вперше. Мало того, компетентну системну оцінку ринку фітнес-навчання ніхто і ніколи не проводив.

Заглянемо трішки в історію. З чого все починалося?

На зорі розвитку фітнесу в Україні (1995- 2001рр.) фітнес-клубами могли похвалитися тільки великі міста і то по одному в кожному з них. У Києві в 2001 році було всього три фітнес-клуби: «Фаворит», «КСК» (КиївСпортКлуб – ред.) і «Акваріум». У 2003 році з'явився новий клуб – представник російського відомого бренду «Планета фітнес». У 2004 році в Києві відкривається ще один дуже стильний і популярний фітнес-центр «преміум» класу Sofiyskiy. Ці клуби за короткий час відкрили свої навчальні центри: «Академія фітнесу», «Акваріум», «Фітнес сервіс» і «SFC».

У нас – у молодих тренерів того покоління – була одна школа фітнесу. Нам пощастило! Ми всі учні і вихідці з однієї, дуже сильної в професійному сенсі, школи фітнесу – «World Class» і «Планети фітнес». Ця школа дала нам глибинні і базові першооснови розуміння фітнесу. Знання були і є у нашого покоління тренерів дійсно основоположними, тому що були підтверджені ще й дипломами про вищу профільну освіту (університет фізичної культури і спорту або педагогічний університет). Маючи одну школу фітнес-підготовки, яку ми пройшли, ми навчали і продовжуємо навчати інших за єдиними професійним стандартам. Ці стандарти не мають різночитання в розумінні і трактуванні основ фітнесу.

До слова можу сказати, що дуже довгий час отримати вакансію фітнес-інструктора без вищої профільної освіти було неможливо. Перераховані вище клуби розглядали на конкурсній основі лише ті резюме, кандидати яких мали досвід роботи за обраним профілем (не менше двох років) і обов'язково вищу профільну освіту (закінчену або незакінчену – студенти не нижче другого курсу згаданих ВНЗ). Як ви думаєте: «А сьогодні всі власники фітнес-клубів, центрів, студій приймають на роботу тренерів або інструкторів по такому ж профільному принципу? Чим керуються власники клубів, приймаючи на роботу того чи іншого кандидата? Якими профільними маркерами або стандартами можна визначити професіоналізм майбутнього співробітника?

Повертаючись в історичний екскурс, необхідно відзначити, що, приблизно, з 2005-2006 рр. в Україні починається «Бум» на фітнес-послуги. По всій країні відкривається величезна кількість фітнес-клубів – великих і маленьких, «преміум» класу і з найдемократичнішими цінами. Клуби, центри, студії відкриваються спочатку у великих містах, а пізніше, і повсюдно. Окрему і значну історію в розвитку фітнес-індустрії склали великі мережеві бренди з демократичними цінами. В першу чергу, це – «Sport Life». Пізніше в Україні з'явилися кілька мережевих російських фітнес-брендів. До слова, деякі з них існують і сьогодні ... Але, найуспішніший мережевий бренд, звичайно ж, – «Sport Life».

З появою мережевого «Sport Life» можна говорити, що в країні стала розвиватися фітнес-індустрія. А індустрія вимагає величезної кількості профільного персоналу. З'явився дисбаланс між запитом на фітнес-персонал і можливістю його надати. Такої кількості добре підготовлених фахівців просто не було.

Попит був, а пропозиція виявилася мінімальною. І, особливо в клубах демократичного цінового сегменту, почали набирати фітнес-персонал без профільної освіти. Інструкторами та тренерами могли стати люди, які мали досвід фітнесу в якості клієнтів. Заради справедливості необхідно сказати, що сама мережа «Sport Life» організувала внутрішнє навчання персоналу. В адміністративне управління мережею входили талановиті і професійні фахівці. АЛЕ! Якісне навчання вимагає достатнього часу. Навчання повинне бути системним і багаторівневим. Повинне мати відповідне фінансування та наявність інформаційного джерела профільної базової фітнес-освіти. Як показав час, бізнес-інтереси і відсутність часу розійшлися з критеріями і стандартами професіоналів фітнесу, встановленими раніше. І вийшло – ШВИДКО, ПОСЕРЕДНЬО, АЛЕ БАГАТО! А головне – ДЕШЕВО, що вдарило фінансово по основним навчальним брендам. З того часу відбулося різночитання в розумінні принципів, за якими повинні проводитися фітнес-заняття будь-якої специфіки і спрямованості, об'єднані однією метою – безпека і ефективність для клієнта.

Я допущу помилку, якщо не згадаю про роль Національного Університету Фізичної культури та спорту України (Київ). Починаючи з 2001 року навчальний заклад, який готує викладачів фізичної культури і тренерів різних видів спорту, фахівців рекреації та реабілітації, розуміє значення фітнесу для соціуму, намагається йти в ногу з часом, запрошує на роботу фітнес-професіоналів, проводить заходи для студентів, залучаючи їх до світу фітнесу. Сьогодні Національний Університет випускає фахівців за спеціальністю «фітнес-тренер». Розуміючи роль фітнесу в сучасному житті, кілька педагогічних і технічних університетів країни організували на своїй базі фітнес-кафедри, які готують фахівців фітнес-індустрії.

На моє глибоке переконання, кожен професійний тренер, рано чи пізно, але повинен отримати вищу фізкультурну освіту. З огляду на специфіку навчальних фітнес-шкіл на сьогоднішній день, отримати базові системні знання анатомії, фізіології, біомеханіки та інших базових дисциплін, а найголовніше – захистити знання і отримати відповідний документ державного зразка можливо тільки в профільних державних навчальних закладах. І більше ніде ...

З іншого боку, з огляду на цілий ряд вагомих специфічних причин, державні навчальні заклади фізичної культури і спорту не встигають «вчасно» слідувати світовим тенденціям і модним напрямками фітнесу, які розвиваються дуже стрімко. Відповідно, навчальні фітнес-центри і школи завозять методичні новинки, технології та обладнання набагато швидше, ніж державні установи.

Сьогодні навчальні фітнес-школи і центри є у всіх великих містах: Київ, Одеса, Харків, Львів, Миколаїв. Є і в інших, але перераховані міста досить багато і активно подають свою інформацію в соціальних мережах, де активно пропонують повний спектр послуг – власне фітнес для населення, навчання персоналу, всеукраїнські та регіональні фітнес-події (конвенції, змагання, майстер-класи). У цих містах (крім Миколаєва) регулярно проводяться фітнес-конвенції із запрошенням іноземних презентерів. З гордістю можу відзначити, що наші вітчизняні презентери виглядають на цих фітнес-заходах далеко не гірше, а часом показують такі «новинки», що я ловлю себе на думці: «Те, що роблять «наші» – це краще, ніж зарубіжні зразки!»

Знову «АЛЕ!» – не завжди відмінний фітнес-презентер може бути відмінним фітнес-інструктором. Це як у спорті: «Не завжди олімпійський чемпіон може бути хорошим тренером. Я не кажу «ніколи» – я кажу «не завжди».

Сьогодні індустрія фітнесу показує, що на її ринку є великий пласт сильних і професійних викладачів фітнесу, які розуміють необхідність державного і комерційного фітнес-навчання. На противагу, в фітнес-клубах працює величезна кількість тренерів, якість професійної підготовки яких викликає більше запитань, ніж відповідей. Немає незалежної експертизи, що дозволяє повноцінно і незаангажовано зробити висновок – «Чи можна допускати даного інструктора до роботи з клієнтам чи ні?». Державних норм, що регулюють цей процес немає. Кожен власник фітнес-клубу вирішує це питання на свій розсуд.

Спостерігаючи за тим, що твориться в нашій країні – починаючи з економіки, охорони здоров'я і закінчуючи проблемами в тому ж сегменті дошкільної, середньої та вищої освіти, – я думаю: «Дуже добре, що функціонери від влади нас не помічають. Таке відчуття, що у держави на сьогоднішній день немає інтересу розвивати галузі з профільними кадрами ... ».

Необхідність системного і якісного контролю фітнес-послуг назріла дуже давно. Єдині стандарти оцінки рівня знань фітнес-персоналу і ліцензійний допуск на право проведення тієї чи іншої програми могли б дозволити підняти якість послуги на новий і більш високий рівень. Повинні бути створені умови, при яких власники фітнес-підприємств повинні бути зацікавлені в кваліфікованих кадрах.

Клуби, які обслуговують клієнтів середньому та вище середнього цінових сегментів, розуміють, що означають для їхнього бізнесу низька кваліфікація кадрів. Керівництво забезпечує внутрішньоклубний контроль, розуміючи, що ціна їхніх послуг передбачає не тільки безпеку, але і ефективність. При високій ціні на фітнес-послуги, клієнти платять за безпеку і ефективність тренування. Безпека, як правило, є нормою для таких клубів. Вона лежить в основі філософії послуг, що надаються і забезпечується підбором штату кадрів, внутрішнім контролем якості роботи персоналу, наявністю лікаря і вдосконалюється додатковим і регулярним навчанням співробітників.

У клубах з демократичними цінами, де, найчастіше, тренери не відносяться до офіційного штату співробітників, а лише приходять на заняття, можливі деякі спрощення вимог до персоналу. Дуже часто буває ситуація, коли власник клубу або його представник обмежується особистою співбесідою, орієнтуючись на інформацію, яку озвучує сам про себе кандидат на вакансію. Документів особливо ніхто не вимагає.

Я не хочу узагальнювати і стверджувати, що подібні факти є характерними і повсюдними, але, знаючи всю специфіку організаційних заходів, що забезпечують безпеку надання фітнес-послуг, я розумію, що провести такі заходи в маленьких клубах або студіях економічно невигідно. Відсутність необхідних вимог безпеки наданої послуги знижує якість цієї самої послуги. А вона (якість) має бути професійною в будь-якому клубі або студії, для всіх верств населення, в будь-якому місті.

Розуміючи всю цю ситуацію, приблизно два роки тому у моїх фітнес-колег – Андрія Недоступа і Вадима Гуменюка – народилася ідея зібрати і об'єднати на добровільних засадах небайдужих і компетентних фітнес-професіоналів, які представляють провідні навчальні фітнес-школи України. Була сформульована така задача: «Розробити єдині норми, стандарти, правила підготовки фітнес-персоналу, оцінки рівня знань з видачею відповідного документа, де вказується кваліфікація за обраним видом фітнесу. Створити єдиний всеукраїнський реєстр, який містить інформацію про всіх тренерів, які успішно пройшли незалежну атестацію».

Що вийшло за фактом? Запрошені до співпраці були всі навчальні школи і незалежні експерти. Відгукнулися не всі ... Деякі школи зайняли вичікувальну політику. Деякі експерти брали участь в обговореннях завдань, вирішуючи для себе: «Навіщо нам це потрібно?» Суперечки і обговорення були дуже спекотними. Такими ж вони залишилися і серед тих експертів фітнесу, які безпосередньо приступили до створення інтелектуального продукту. Сьогодні, як і раніше, «двері до співпраці» у авторів ідеї залишаються відкритими для всіх експертів, які бажають взяти участь в цьому процесі творення.

Є перші позитивні результати роботи: створено атестаційні норми і вимоги для двох основних видів фітнесу «Інструктор тренажерного залу», «Інструктор групових програм». Спільна робота показала різницю поглядів на шляхи вирішення завдань. Причина криється в істині – у нас у всіх різні джерела базового основоположного фітнес-навчання, різне його прочитання. Але, успіх завжди там, де вміють слухати і чути будь-яку думку. Ми – педагоги, в першу чергу, і я вірю в успіх взаєморозуміння.

Громадське об'єднання «УТРО», створене Вадимом Гуменюком і Андрієм Недоступом, об'єднує фахівців кількох міст (Київ, Харків, Миколаїв, Одеса). І цей факт вселяє надію на більше визнання цього починання.

На офіційному сайті регулярно подаються матеріали для молодих людей, які хочуть зробити кар'єру в фітнесі. Сайт став найпопулярнішою платформою, де можна знайти корисну інформацію про фітнес-навчання, розміщені матеріали про різні заходи в світі фітнесу. Є, так само, вся інформація про незалежну фітнес-атестацію та умови участі в ній.

Фітнес-індустрія сьогодні вимагає високих стандартів як в наданні фітнес-послуг, так і в підготовці кадрів. Висока конкуренція залишить на ринку найсильніших гравців, які, все одно, рано чи пізно зрозуміють: «Краще ми самі (фітнес професіонали) створимо правила для свого бізнесу, а не чиновники, які створять їх для себе».

Про ідею:

Про досвід стандартизації роботи в різних країнах тренерів ми дізналися на конференції IHRSA в США у 2012 році. Тоді це здавалося нереальним для України, але щорічні конференції управлінців вказували на системну проблему шарлатанства і "профанації" в індустрії. На одній з конференцій було запропоновано об'єднати зусилля проти загальної проблеми - відсутності єдиних стандартів. Практично ідею підтримали Юлія Коваль, Ірина Третьяк, Світлана Бірючинська, Дмитро Чорний, Надія Хохлова, Роман Самсій, Марина Торопова, Олена Теліш і Нінель Носуленко - всі відомі експерти в галузі. Також, окремо варто відзначити експертів, яким в цілому близька ідея єдиних стандартів і які висловлюються на підтримку співпраці: Сергій Пуцов, Ірина Кульчицька, Катерина Смирнова, Борис Михайленко, Анна Машовець і ряд інших хороших фахівців. Основне завдання об'єднання зусиль - впровадження прозорих правил, що дуже важливо для професійної діяльності всіх учасників орг.комітету УТРО, важливо для споживачів послуг, фітнес-клубів і, безумовно, для самих тренерів.

Автори ідеї:

Андрій Недоступ, президент Української Фітнес Асоціації УФА, керуючий партнер мережі афілійованих crossfit-клубів CrossfitBanda, співвласник керуючої компанії «ФітКультура» і центру раннього плавання «АкваНіка».

Вадим Гуменюк, віце-президент Української Фітнес Асоціації, генеральний директор Міжнародної тенісної Академії, співвласник і директор керуючої компанії «ФітКультура», член оргкомітету Українського тренерського реєстру УТРО.

 

НІНЕЛЬ НОСУЛЕНКО

Фітнес-директор фітнес-центру SOFIYSKIY (2004-2017 рр.). Ідейний натхненник, засновник і керівник навчального центру SFC (з 2007 року). Автор програм атестації та практикуючий персональний тренер.