Олександр Довгич: Для впровадження єдиного фітнес-стандарту потрібна воля основних учасників ринку

28 січ.
2019
Олександр Довгич: Для впровадження єдиного фітнес-стандарту потрібна воля основних учасників ринку

Чому на Вашу думку українська фітнес-індустрія потребує єдиного стандарту?

Єдиний стандарт потрібен для того, щоби привести до спільного знаменника компетенції та функціональні обов’язки інструкторів, тренерів групових занять, тренажерного залу, інших підрозділів, щоб люди, які претендують на певну посаду, наприклад, персонального тренера, могли чітко розуміти, якими компетенціями і знаннями в якій сфері вони мають володіти і наскільки глибоко, для того, щоб надавати відповідні фізкультурно-оздоровчі послуги.

Якщо говорити про професійність тренерів, що є на ринку фітнес-індустрії в Україні, то третині із них я б не дозволив вигуляти свою собаку. І на жаль, це не жарт. Тобто загальний рівень тренерів низький. Буває так, що тренер справляє цілком адекватне враження: володіє не поганою технікою вправ, може показати її іншим та скласти програму занять. Але під час ретельного погляду, або тестування з’ясовується його повна некомпетентність: відсутність елементарних знать з головних дисциплін; знань, пов’язаних з наданням першої домедичної допомоги і розуміння того, як треба організовувати тренування людей з неінфекційними хронічними хворобами або відхиленнями.

Деякі тренери можуть представляти потенційну небезпеку для відвідувачів.

Чи можуть бути такі єдині стандарти всередині певної мережі?

Безумовно так, і кожен клуб повинен мати певні стандарти, зокрема їх мають розробляти начальники департаментів тренажерного залу і групових занять, для того, щоб висувати зрозумілі вимоги до потенційних співробітників. Але загальний єдиний стандарт безумовно потрібен.

Що ж стосується того, як це зробити? По-перше, зробити це буде непросто. По-друге, для цього потрібна воля і бажання основних учасників ринку фітнес-індустрії об’єднатися і такі стандарти розробити. Крім того, було б непогано, якщо б розробка цих стандартів супроводжувалась підтримкою державних закладів, у тому числі головного навчального закладу країни Національного університету фізичного виховання і спорту України. Потрібно залучити відповідних спеціалістів, що мають досвід роботи і розуміння того, якими ці стандарти повинні бути і для чого вони розробляються, і також, що це дасть у довгостроковій перспективі. Як правило саме у державних установах найбільше компетентних людей, якщо говорити про розробку стандартів чи різноманітних програм. З іншого боку, у державних закладах, не завжди є достатня кількість людей, що мають великий практичний досвід, як у деяких фітнес-центрах та фітнес-мережах. Тому ідеально було б поєднати науково-методичну базу державних ВНЗ і високий рівень практичної діяльності професіоналів фітнесу.

А в кінцевому випадку ми отримаємо чітку стандартизацію, розуміння компетенцій і рівні умови для всіх. Люди мають розуміти, якщо вони претендують на певну роботу, то повинні володіти визначеними навичками.

Отже, єдині стандарти у фітнес-індустрії необхідні для:

1. Підвищення престижу сфери фітнесу та довіри серед населення.

2. Підвищення якості та безпечності фізкультурно-оздоровчих послуг.

3. Розробки єдиних, високофахових та прозорих стандартів для працівників сфери.

4. Позбавлення, або хоча б зменшення кількості некомпетентних робітників сфери.

Що треба для цього зробити:

1. Об’єднати зусилля всіх основних учасників фітнес-індустрії.

2. Залучити державні установи та представників комерційного фітнесу.

3. Створити робочі групи з найбільш досвідчених та авторитетних фахівців.

4. Зробити цей процес публічним та прозорим.

Олександр ДОВГИЧ: доцент кафедри здоров`я, фітнесу та рекреації у Національному університеті фізичного виховання і спорту України, фітнес-експерт.